Nyolc év után ismét Helsinki ad otthont a junior úszó Európa-bajnokságnak: szerdától vasárnapig 26 fős magyar válogatott vesz részt az eseményen. A léc magasan van, hiszen egy éve, Netanyában minden idők legjobb szereplését nyújtotta az akkori juniorcsapat – és a két tavalyi főszereplő, Késely Ajna és Milák Kristóf az idén is jócskán gazdagíthatja a termést.

 

A 2016-os hódmezővásárhelyi Eb-n még „csak” 5-4-3-as mérleggel zárt a magyar együttes, egy évvel később, Izraelben 11 arany, 8 ezüst és 2 bronz ugyanakkor minden idők legjobb szereplését jelentette – ami komoly fegyvertény, hiszen a németek és az oroszok után Magyarország a verseny történetének harmadik legeredményesebb nációja (121-113-89).

A hétfőn elutazott csapat erejét nézve alighanem biztosra vehető, hogy Helskinkiben megszületik a 125. magyar junior Eb-arany, már csak azért is, mert az előző két viadalon egyaránt elsőségek sorát szállító Késely Ajna és Milák Kristóf továbbra is tagja a válogatottnak. Mindketten hét-hét számban állnak rajthoz, és gyakorlatilag mindegyikben éremesélyesek.

Ajna már most 10-szeres junior Eb-győztes, Netanyában „lezúzta” 200-tól 1500-ig az összes gyorsúszó aranyat, amire most is megvan minden esélye, hiszen például 400-on a debreceni on-n elért idejével még mindig 7. a felnőtt világranglistán, tavaly pedig ezen a távon és 1500-on már a budapesti FINA vb-n is finalista volt – a nevezési lajstromban mind a négy számon övé messze a legjobb idő. És a Kőbánya SC ifjú kiválósága szintén dobogós lehet az igazán embert próbáló három másik számában is, 200 pillangón, valamint a két vegyesben – és persze a váltókban is számít rá Petrov Iván juniorkapitány, hiszen például a 4×200-as gyorsváltóban a magyar négyes volt a legjobb az utóbbi két alkalommal.

A magyar juniorbajnokságon 10-ből 10 számot megnyerő Milák Kristóf is tarolhat. A 200 pillangót már 16 évesen megnyerte Vásárhelyen, tavaly ugyan 100-on még megelőzték, de 200-on megvédte címét, Netanyából összesen hat éremmel (3 arany, 3 ezüst) tért haza, s lett aztán felnőtt vb-ezüstérmes a rövidebbik távon a Duna Arénában. Most pillangóban aligha lehet bárki is az ellenfele, 100-on 5. a felnőtt világranglistán, 200-on pedig a debreceni ob-n repesztett döbbenetes idejével magasan vezet (1:52.71 – minden idők harmadik legjobb eredménye textilben, ennél csak Michael Phelps és Cseh László úszott valaha gyorsabban). Az érdiek klasszisa nekimegy a gyorsúszó-távoknak is (100-200-400), sokan kíváncsiak arra, ezen a terepen miként érvényesül – mindenesetre a nevezési listán első vagy második idővel szerepel ezekben is.

Egy éve a junior világbajnokságon mindkét férfi gyorsváltót a mieink nyerték, nem kis megdöbbenést keltve nemzetközi úszókörökben, igaz, a győztes négyesek többi tagja kiöregedett – kérdés, az új társakkal meglesz-e a dobogó, merthogy Milák alapember a csapatszámokban is. A tavalyi bajnokok közül újfent esélyes a hosszabb gyorstávokon kiváló Kalmár Ákos, illetve a már Vásárhelyen is érmes, a 4×200-as gyorsváltóval pedig aranyakat is nyerő Barocsai Petra és Gyurinovics Fanni.

Remélhetőleg a csapat teljesítményét nem befolyásolja, hogy a szervezők inkompetenciája miatt döbbenetes állapotok uralkodnak a rajt előtt, szállítóbuszok gyakorlatilag nincsenek, így 15 fokban és esőben tömegközlekedéssel jár mindenki (úszóknál ez így nyár közepén nem a legjobb módszer), a bármely kisebb versenyen is alapvető szolgáltatásnak számító palackos víz helyett a csapot ajánlják, és a magyarok még szerencsések a hotelben felszolgált közepes minőségű koszttal, mert több csapatot – így az olaszokat is – egy iskolai menzára irányították, amelynek kínálatát látva 300 euróért a piacon kellett pótlólag ennivalót venniük maguknak.

A versenyek – ha a házigazdák is úgy akarják – végig követhetőek az Európai Úszó Szövetség (LEN) hivatalos oldalán, ahol ingyenes élő streamet kínálnak az érdeklődőknek.

 

A magyar junior úszóválogatott

 

Lányok

Barocsai Petra (100-200-400m gyors, 100m pillangó)

Békési Eszter (50-100-200m mell)

Berecz Blanka (100-200m pillangó)

Fábián Fanni (50-100-200-400m gyors)

Gyurinovics Fanni (50-100m gyors)

Hatházi Dóra (50-100-200m pillangó)

Horváth Lili (1500m gyors, 200m mell)

Ilyés Laura (50-100-200m hát, 50m pillangó)

Késely Ajna (200-400-800-1500m gyors, 200m pillangó, 200-400m vegyes)

Kurdi Zsófia (50-100m gyors, 50-100m mell, 50m pillangó)

Matula Fanni (50-100-200m hát)

Mihályvári Farkas Viktória (1500m gyors, 200-400m vegyes)

Muzsnay Zsófia (200-400m gyors)

Nagy Réka (200m vegyes)

Szabó-Feltóthy Eszter (50-100-200m hát)

Vécsei Réka (50-100-200m mell)

 

Fiúk

Böhm Sebestyén (50-100-200m mell)

Bukovics Milán (50-100-200m pillangó, 200-400m vegyes)

Himer Krisztofer (50-100-200m gyors, 50m hát, 100m pillangó)

Huszti Dávid (400-800-1500m gyors, 400m vegyes)

Kalmár Ákos (400-800-1500m gyors)

Kós Hubert (200m hát, 50m pillangó, 200-400m vegyes)

Milák Kristóf (100-200-400m gyors, 100m hát, 50-100-200m pillangó)

Szabó Bálint (50-100m gyors, 50-100-200m hát)

Tiszai András (50-100-200m hát)

Zombori Gábor (50-100-200m hát)

Hasonló bejegyzések